آرایشی و زیبایی, مراقبت و سلامتی

همه چیز در مورد جوش های سر سیاه

همه چیز در مورد جوش های سر سیاه

جوش های سر سیاه یکی از مسائلی است که خیلی ها با ان مشکل دارند. در اینجا قصد داریم راجع به این مهمان های ناخوانده روی پوست به صورت مفصل بحث کنیم.جوش سر سیاه چیست؟ علت به وجود امدن این جوش ها چیست؟ درمان ان چگونه است؟ و در اخر چند ماسک معجره اسا برای از بین بردن جوش های سیر سیاه معرفی کنیم.

جوش‌سرسیاه ( Blackhead):

جوش‌های زیرپوستی یا جوش جوانی یا جوش های هورمونی  موجب بروز شکل‌های مختلف ضایعات پوستی می‌شود. به‌طورکلی، ضایعات آکنه به دو دستهٔ التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شود. جوش های سر سیاه جز دسته ضایعات غیر التهابی میباشد که به ان کومدون میگویند. از کومدون در سطح جامعه بیشتر با نام جوش زیرپوستی یاد می‌شود. کومدون‌ها یا سرسیاه هستند (باز) یا سرسفید (بسته). ضایعات التهابی آکنهٔ قرمزرنگ و گاهی چرکی است.

علت به وجود امدن جوش های سر سیاه:

در مورد کومدون‌ها باید گفت که این جوش‌ها درد ندارد، فقط ظاهر آن‌ها به‌شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده‌باشند. برخی از این جوش‌های زیرپوستی به‌دلیل این‌که منفذ ظریفی به خارج باز کرده‌است، ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آن‌ها جوش سرسیاه هم گفته می‌شود؛ ولی بعضی از آن‌ها که دهانهٔ کاملاً مسدود دارند و ترشحاتشان به بیرون نشت نمی‌کند، جوش‌های سرسفید یا جوش‌های بسته‌اند.

علت به وجود امدن جوش‌های زیرپوستی،معمولاً ناشی از بسته‌شدن دهانهٔ خروجیِ غدد چربی ساز پوست است. ترشحات چربی وقتی نمی‌تواند از دهانهٔ مسدودشدهٔ غدد چربی‌ساز خارج شود، داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می‌کند؛ در نتیجه این تجمع چربی در زیر پوست جوش‌های زیرپوستی ایجاد می‌شود. یکی  دیگر از دلایل اصلی به‌وجودآمدن این جوش‌ها زمینهٔ ارثی است. یا استفاده بیش از حد از لوازم ارایش و پاک نکردن و نشستن صورت یکی دیگر از دلایل به وجود امدن این جوش ها یا بدتر شدن انهاست .علاوه بر این، نمونهٔ دیگر در مورد کسانی است که عادت دارند ژل مو یا روغن مو بزنند. هنگامی که موی چرب‌شده با پوست پیشانی تماس پیدا می‌کند، به ایجاد جوش زیرپوستی منجر خواهد شد.

چگونگی درمان و از بین بردن جوش های سر سیاه:

درمان جوش های سر سیاه به اندکی صبر ،حوصله و زمان نیاز دارد. درمان میتواند هم به  صورت خانگی و هم تحت نظر پزشک پوست یا کلینک های زیبایی صورت گیرد. در درمان تحت نظر پزشک قدم اول ، استفاده از داروهای لایه بردار محسوب می‌شود که ممکن است این داروها بتوانند دهانهٔ بسته‌شدهٔ غدد چربی‌ساز را باز کنند. به‌دنبال آن تخلیه‌شدن ترشحات پوست صاف می‌شود؛ ولی اگر کرم‌های لایه‌بردار برای درمان کافی نباشد، می‌توان به‌شکل مکانیکی یا فیزیکی جوش‌ها را تخلیه کرد. البته این کار باید با وسیله‌ای انجام شود که حداقلِ عوارض و آسیب را برای پوست به همراه داشته‌باشد؛ بنابراین، تخلیهٔ جوش‌های زیرپوستی با فشاردادن، نیشگون‌گرفتن یا له‌کردن آن‌ها کار درستی نیست؛ و ممکن است آسیبی به پوست وارد کند که جای آن بر روی پوست باقی بماند. این کار توسط پزشک یا پرستار و با وسیلهٔ مناسبی به نام کومدون اکستراکتور انجام می‌شود.

معرفی ماسک های کمک کننده به درمان جوش های سرسیاه:

ماسک سفیده تخم مرغ:

 

سفیده‌ی تخم‌مرغ در دسترس ترین موادی است که به راحتی در هر خانه ای یافت میشود و برای پر کردن موقت منافذ پوست استفاده می‌شود،‌ بنابراین هم جوش سرسیاه را از بین‌ می‌برد هم مانع از ایجاد آن می‌شود. سفیده‌ی تخم‌مرغ سرشار از مواد مغذی برای پوست است و نسبت به سایر درمان‌های جوش سرسیاه خشکی کمتری ایجاد می‌کند.

مواد مورد نباز:
  • تخم‌مرغ،
  • دستمال کاغذی،
  • کاسه‌ی کوچک،
  •  حوله‌ی تمیز.
روش تهیه:

سفیده تخم مرغ را با برس بر روی صورت مالیده سپس یک عدد دستمال کاغذی را باز کرده و دو لایه ان را جدا کنید و به ارامی روی صورتتان فشار دهید. مقداری دیگر از سفیده را روی ان بمالید بعد از اینکه لایه دستمال نیمه خشک شد سپس لایه دستمال دیگر را به روی ان قرار دهید و سفیده تخم مرغ  را مجددا روی ان زده.بعد از خشک شدن ماسک  ورت حالت جمع‌شدگی پیدا می‌کند. حالا دستمال‌ها را بردارید و به آرامی صورت‌تان را بشویید. سپس آن را خشک کنید و مرطوب‌کننده بزنید.

 

عسل و دارچین:

مخلوط عسل و دارچین ترکیبی فوق‌العاده برای از بین بردن جوش سرسیاه است. خواص ضد باکتریایی عسل موجب از بین رفتن باکتری‌های ایجاد‌کننده‌ی اکنه می‌شود و الودگی های موجود در سطح و منافذ پوست را به خوبی پاک میکند. دارچین باعث نرمی و درخشش پوست می‌شود. البته قبل از استفاده از این ماسک دقت کنید که به دارچین حساسیت نداشته باشید.

مواد مورد نیاز:

 

روش تهیه:

عسل و دارچین را به مقداری مخلوط کنید که برای نواحی موردنظر روی صورت‌تان کافی باشد. مقداری از آن را روی جوش‌های سرسیاه بمالید و با  دستمال روی آن را بپوشانید و بگذارید به مدت ٣ تا ۵ دقیقه بماند و سپس آن را بردارید و صورت‌تان را بشویید.

زردچوبه و گلاب:

یکی از موثرترین مواد برای از بین بردن جوش های سر سیاه زردچوبه است که در هر خانه ای قابل دسترس بوده و به راحتی یافت میشود.اگرچه بعد از استفاده از این ماسک کمی زرد رنگ میشوید اما از تاثیر ان شگفت انگیز خواهید شد.

مواد مورد نیاز:

 

  • زرد چوبه
  • گلاب
  • سفیداب
روش تهیه:

مقداری زرد چوبه را با گلاب مخلوط کرده، میتوانید برای تاثیر بهتر و اسکراپ پوست از سفیداب هم استفاده کنید. سفید اب را در ظرف رنده کرده و اجازه دهید به مدت نیم ساعت در مواد استراحت کند. بعد از گذشت زمان مناسب ان را روی پوست خود به ارامی مالیده. بعد از بیست دقیقه صورت خود را با اب وارم به حالت دورانی شسته و با حوله نرم و تمیز خشک کنید.

شکر و عسل:

ترکیب شکر و عسل یک ترکیب بی نظیر می باشد که برای ار بین بردن جوش های سر سیاه مناسب است.  همچنین به میتواند به عنوان موم عمل کند و مو های ریز صورت را بکند.نکته مهم راجع به این ماسک این است که به علت خاصیت چسبندگی که دار در نقاطی از صورت که پوست حساس تری دارد با دقت استفاده شود. در ضمن این ماسک طعم خیلی خوبی دارد و اگر بیش از اندازه مورد نظر درست کردید میتوانید از ان به عنوان مواد ابنابت استفاده کنید.

مواد مورد نیاز:

 

روش تهیه:

شکر و عسل را در ظرف نسوزی ریخته و روی شعله ملایم گاز قرار میدهیم. کمی اب لیمو به ان اضافه کرده و اجازه میدهیم که  شکر اب شود. مخلوط را از روی شعله برداشته و اجازه میدهیم کمی از حرارت خود را از دست دهد تا پوست نسوزد.سپس با استفاده از یک کاردک روی پوست مالیده  و ان را میکنیم.

ممکن است هنگام کندن موهای صورت هم از روی صورت کنده شود پس با احتیاط عمل کنید.